Wspinaczka w Południowym Tyrolu
Dobra asekuracja na stromych ścianach skalnych
Ponad 50 szlaków wspinaczkowych w Południowym Tyrolu prowadzi bezpiecznie obok ogromnych występów skalnych i imponujących wież, przez pionowe ściany i przyprawiające o zawroty głowy granie. Dzięki wyjątkowej scenerii szlaki w Dolomitach należą do najpiękniejszych w całych Alpach.
Ponad 50 szlaków wspinaczkowych w Południowym Tyrolu prowadzi bezpiecznie obok ogromnych występów skalnych i imponujących wież, przez pionowe ściany i przyprawiające o zawroty głowy granie. Dzięki wyjątkowej scenerii szlaki w Dolomitach należą do najpiękniejszych w całych Alpach.
Szlaki wspinaczkowe w Południowym Tyrolu są rozrzucone po całym regionie. Do najbardziej znanych w Dolomitach należą szlak Günthera Messnera w Villnöss, szlaki na szczyty Kleine Cirspitze i Pisciadù na przełęczy Grödner Joch, szlak Paternkofel w cieniu szczytów Drei Zinnen oraz szlaki Rotwand i Masaré u podnóża masywu Rosengarten.
Trasa Tabaretta jest zarezerwowana dla doświadczonych wspinaczy, nagradzając ich zapierającym dech w piersiach widokiem na Ortler, najwyższy szczyt Południowego Tyrolu.
Mniej trudne, ale nadal wymagające są szlaki Heini Holzer na górze Ifinger, Stuller Wasserfall w dolinie Passeiertal, Hoachwool przy wejściu do doliny Schnalstal i Fennberg na południu Południowego Tyrolu.
Wiele południowotyrolskich gospodarstw z wakacyjnymi apartamentami i pokojami stanowi idealną bazę wypadową dla tych spektakularnych wypraw. Po pożywnym wiejskim śniadaniu wczesnym rankiem można ruszyć stąd do naturalnego raju wspinaczkowego.
Stare żelazne drogi
Międzynarodowe określenie „via ferrata”, dosłownie „żelazna droga”, pokazuje charakter tych tras: odsłonięte ścieżki zabezpieczone są zamocowanymi na stale stalowymi linami, żelaznymi stopniami i drabinami.
Już wiele wieków temu górscy chłopi używali drabin i lin do tworzenia ścieżek łączących gospodarstwa i wysokogórskie hale. Są one po części poprzednikami nowoczesnych szlaków wspinaczkowych w Południowym Tyrolu.
Wiele takich szlaków, zwłaszcza w Dolomitach, powstało jednak w okresie pierwszej wojny światowej. Żołnierze wykorzystywali je jako drogi dla patroli i dostaw wzdłuż frontu w Dolomitach. Do dziś przypominają one o wojennych czasach w górach.
Dobra asekuracja
Wzdłuż szlaków wspinaczkowych ciągną się stalowe liny, do których wspinacze przypinają się za pomocą dwóch karabinków. Aby bezpiecznie poruszać się na szlaku, miłośnicy przygód potrzebują więc odpowiedniego sprzętu: zestawu do wspinania (specjalnego systemu asekuracyjnego), uprzęży i kasku. Przyczepność do skał zapewniają im dobre obuwie i rękawice. Wspinacze nie mogą cierpieć na zawroty głowy i muszą się pewnie poruszać. Przed rozpoczęciem wspinania koniecznie muszą dokładnie sprawdzić prognozę pogody. Jeśli spełnią wszystkie te warunki, czekają na nich niezapomniane przeżycia w górach.