Rolnictwo w Południowym Tyrolu
Różnorodność w Południowym Tyrolu
Krajobraz w Południowym Tyrolu jest zdominowany przez tereny rolnicze. Nasi rolnicy uprawiają te tereny, mieszkają na nich i żyją z nich od wielu wieków. Użytkowanie terenów rolniczych podnosi jakość życia zarówno mieszkańców, jak i przyjeżdżających tu turystów.
Krajobraz w Południowym Tyrolu jest zdominowany przez tereny rolnicze. Nasi rolnicy uprawiają te tereny, mieszkają na nich i żyją z nich od wielu wieków. Użytkowanie terenów rolniczych podnosi jakość życia zarówno mieszkańców, jak i przyjeżdżających tu turystów.
W porównaniu z innymi regionami Włoch, rolnictwo w Południowym Tyrolu ma ponadprzeciętne znaczenie dla krajobrazu oraz społeczeństwa.
Z całkowitej powierzchni Południowego Tyrolu wynoszącej około 7400 km², 4841 km² stanowią tereny rolnicze. Do tego należy dodać jeszcze obszary leśne.
Liczba gospodarstw rolnych – od tych najmniejszych po największe – wynosi w przybliżeniu 20 250. Z tego z kolei 9970 to gospodarstwa należące do sektora hodowlanego. Łąki i pastwiska rozciągają się przez teren całego regionu, aż po najbardziej strome zbocza i powyżej linii lasu. W głównych i bocznych dolinach krajobraz do wysokości 1000 metrów nad poziomem morza kształtują winnice oraz plantacje owoców, które są uprawiane na dużych obszarach.
Z pokolenia na pokolenie
Rolnictwo w Południowym Tyrolu składa się prawie wyłącznie z małych gospodarstw rodzinnych. W celu ochrony i zachowania gospodarstw oraz rodzin rolniczych, a także przeciwdziałania zubożeniu, wprowadzono ustawę o ziemi dotyczącą „zamkniętych gospodarstw”. Właściciel za życia przekazuje całe gospodarstwo swojemu następcy – majątek nie może być podzielony. W Południowym Tyrolu ponad 11 000 gospodarstw jest właśnie w ten sposób „zamkniętych” – to ważny instrument prawny, który dziś jest jeszcze bardziej aktualny i istotny niż kiedykolwiek wcześniej.
Oznaczenie gospodarstwa jako „gospodarstwo dziedziczne” jest dla właścicieli gospodarstw zamkniętych szczególnym wyróżnieniem i oznacza docenienie wiernego przestrzegania dziedziczonej własności rolnej. Warunkiem jest, aby gospodarstwo było przekazywane w jednej rodzinie od co najmniej 200 lat oraz było zamieszkane i zarządzane przez samego obecnego właściciela.
Dodatkowa działalność w gospodarstwie
Dochód z gospodarstwa rolnego jest często niewystarczający dla wielu małych gospodarstw rodzinnych. Aby uniknąć konieczności prowadzenia drugiej działalności zarobkowej poza gospodarstwem, stawia się tutaj na dodatkową działalność w samym gospodarstwie. Wakacje w gospodarstwie, sprzedaż bezpośrednia własnych produktów albo własna gospoda stanowią od dziesięcioleci receptę na sukces oraz dobry rozwój rolnictwa w Południowym Tyrolu.
Perspektywy na przyszłość
Rozwój rolnictwa w Południowym Tyrolu w ciągu najbliższych 10 lat powinien być wyraźnym znakiem czasu. Za cel należy postawić sobie wzmocnienie wielu gospodarstw rodzinnych, a najwyższym priorytetem powinna być ochrona przyrody, czystej wody, żyznej gleby i zachowanie różnorodności biologicznej. Tylko w ten sposób można wytwarzać produkty światowej klasy i zapewnić zrównoważone środowisko dla przyszłych pokoleń.
Liczby i fakty
Poznaj Południowy Tyrol
Rolnictwo Południowego Tyrolu w skrócie
Na których stokach Południowego Tyrolu dominują winnice, gdzie żyje najwięcej kóz i gdzie znajdują się najbardziej rozległe hale? Zostań prawdziwym znawcą Południowego Tyrolu.