Dzieło rąk gospodarza
Rękodzieło ludowe
Przez stulecia rękodzieło odgrywało istotną rolę w gospodarstwach Południowego Tyrolu. Całe pokolenia z wielką wprawą zajmowały się rzeźbieniem, toczeniem drewna, filcowaniem oraz tkaniem. Nawiązując do tej długiej tradycji, wybrani ludowi rękodzielnicy wytwarzają dzisiaj swoje unikatowe wyroby pod marką „Roter Hahn”.
Wyszukiwarka gospodarstw
Wiejskie rzemieślniczki i rzemieślnicy
5 ludowych rękodzielników z Południowego Tyrolu wytwarza cenne, unikalne produkty
Korzystając z surowców pochodzących wyłącznie z południowotyrolskich gospodarstwach, 5 ludowych rękodzielników wytwarza szereg cennych i unikalnych produktów pod marką „Roter Hahn”.
Artystyczne rzemiosło, które jest tak wszechstronne jak samo drewno. Rzeźbienie ma w Południowym Tyrolu długą tradycję. Podczas mroźnych zim rolnicy spędzali kiedyś dużo czasu na rzeźbieniu w swoich ciepłych izbach. Miłość do rzeźbienia jest nadal przekazywana z pokolenia na pokolenie. Za pomocą noży i żelazek rzeźbiarskich drewno zmienia się w prawdziwe dzieła sztuki. Piękne rustykalne unikaty w imponujący sposób pokazują, jak kreatywne może być rzeźbienie w drewnie. W unikalnych wyrobach wykonanych ręcznie z dużą cierpliwością i wrażliwością widać zamiłowanie do szczegółów.
- Obróbka drewna
Obrabiany przedmiot obraca się na stale szumiącej tokarce. Tutaj powstaje unikat. Sztuka toczenia drewna to niezwykle precyzyjna praca milimetr po milimetrze: za pomocą noży tokarskich umiejętnie usuwa się wióry i kształtuje drewno w prawdziwe dzieło sztuki. Inspirując się kolorem i kształtem drewna, artysta tworzy indywidualne i nowoczesne kreacje. W rezultacie powstają wyjątkowe wyroby, które upiększają każde otoczenie: wazony i misy, ale także owoce, kule i filigranowa biżuteria z drewna. Za ręcznie wykonanymi przedmiotami kryje się wiele godzin pracy i pasji.
- Obróbka drewna
- Toczenie
Z elastycznych, umiejętnie łączonych ze sobą gałązek powstają niepowtarzalne dzieła sztuki. Gałązka po gałązce jest starannie owijana wokół szkieletu wyplatanego przedmiotu. Wymaga to nie tylko dużej siły i wytrzymałości, ale także zdolności oraz zręczności. Tradycyjne techniki są umiejętnie łączone z nowymi i innowacyjnymi pomysłami, aby kreować dzieła sztuki w różnych kształtach. Możliwości kreatywnego tworzenia plecionek są niemal nieograniczone – od użytecznych koszyków po dekoracyjne, filigranowe przedmioty, takie jak miski, lampiony i torby.
- Plecionki
Dostrzeganie piękna natury i docenianie tego, co nam daje: każdy kawałek starego drewna ma swój indywidualny kształt, jest uformowany przez słońce oraz deszcz i opowiada swoją własną historię. W kreatywny sposób można odnaleźć przeznaczenie starannie dobranego drewna. Kto tworzy coś z odzyskanego drewna, ma jeden cel: wydobyć wyjątkowy charakter każdego kawałka. Powstałe przedmioty są tak wyjątkowe, jak materiały, z których są wykonane. Figury, miski, świeczniki, drewniane lampiony czy latarnie – piękne, jedyne w swoim rodzaju dzieła są tworzone z miłością do ręcznego rzemiosła.
Szydełko, włóczka, nożyczki i prawdziwa wełna południowotyrolskich owiec: sztuka szydełkowania przetrwała przez pokolenia i nadal jest z entuzjazmem przekazywana dzieciom i wnukom. Możliwości indywidualnego tworzenia kunsztownych dzieł sztuki na szydełku są niemal nieograniczone – od wzoru po materiały oraz kształty. Z wielką wprawą i kreatywnością powstają ubrania, dywany, a także przytulne poduszki i koce. Za każdym ręcznie wykonanym wyrobem włókienniczym kryje się nie tylko wiele godzin pracy, ale także wielka miłość do rzemiosła i tradycji.
- Prace z welny