Rękodzielnictwo ludowe
Tajemnica toczenia
Jest dużo możliwości przekształcenia surowca, jakim jest drewno, w dzieło sztuki. Toczenie to niezwykle elegancki sposób, aby to osiągnąć. Różne metody formowania toczącego się drewna wymagają zdolności manualnych i zachwycają zarówno osoby tworzące te dzieła sztuki, jak i ich odbiorców.
Jest dużo możliwości przekształcenia surowca, jakim jest drewno, w dzieło sztuki. Toczenie to niezwykle elegancki sposób, aby to osiągnąć. Różne metody formowania toczącego się drewna wymagają zdolności manualnych i zachwycają zarówno osoby tworzące te dzieła sztuki, jak i ich odbiorców.
Wielka pasja połączona z wszechstronną wiedzą na temat drewna jako surowca i jego właściwości – to podstawowe wyposażenie rękodzielnika trudniącego się toczeniem. W zależności od przeznaczenia i wielkości drewna do jego obróbki stosowane są różne metody. Dlatego koniecznie należy znać i rozumieć drewno oraz pracować z nim, a nie przeciwko niemu.
Sosna limba, jesion, buk, orzech i wiśnia – te gatunki, oraz występujące również w Południowym Tyrolu drewno jabłoni, są idealne do toczenia. Fantazję i kreatywność rękodzielnika często pobudzają poszczególne kształty i barwy drewna. I tak obok mis oraz waz z drewna powstają też biżuteria i owoce oraz inne przedmioty dekoracyjne.
Dobre rzeczy wymagają czasu
Oprócz tradycyjnych technik obróbki, takich jak toczenie drewna wzdłużnie i skośnie, popularne jest również toczenie na mokro. Ta metoda nierzadko stanowi prawdziwe wyzwanie. Polega ona na obróbce na tokarce świeżo ściętego drzewa. Mokre drewno tnie się dużo łatwiej niż suche. W rezultacie mogą powstać kompaktowe i ciężkie misy, w których zachowana została kora, a tym samym rustykalny wygląd. Szczególnie atrakcyjne jest toczenie ekstremalnie cienkich mis. Do momentu ukończenia danego przedmiotu mija jednak dużo czasu, ponieważ każda wytworzona misa wędruje jeszcze na około trzy miesiące do suszarni. To czas pełen ekscytującego oczekiwania – nigdy bowiem nie wiadomo, jak przedmiot zachowa się podczas suszenia. Czy tylko ulegnie spaczeniu, czy też popęka?
Gospodarze Południowego Tyrolu testują coraz to nowe metody, aby ich wyroby były jedyne w swoim rodzaju. Jednym z przykładów jest podpalanie drewna, którego efektem jest jego czarny wygląd, albo też łączenie toczenia z innymi technikami, takimi jak rzeźbienie. Aby uzyskać naturalny marmurkowy wygląd na powierzchni drewna, należy drewno w specjalny sposób przechowywać, aż stopień marmurkowatości będzie zadowalający.
Jak widać, toczenie drewna nie jest łatwym zajęciem, a rezultat często może być inny niż zamierzony. Ale właśnie takie cechy czynią ten rodzaj rękodzielnictwa ludowego tak tajemniczym i wyjątkowym.
Wyszukiwarka gospodarstw
Toczenie drewna
Chcesz odkryć rękodzielnicze przedmioty toczone w drewnie? Gospodarz z radością powita Cię w swoim warsztacie na farmie, gdzie możesz nie tylko podziwiać dzieła sztuki, ale także potrzymać je w rękach. Od razu zechcesz zabrać te unikalne wyroby do domu!
- Obróbka drewna
- Toczenie