Cel wycieczki
Klasztor Säben: święta góra Południowego Tyrolu
Historyczny klasztor Säben góruje nad średniowiecznym miasteczkiem Klausen w południowotyrolskiej dolinie Eisacktal. To miejsce pielgrzymek, które chętnie odwiedzają także rodziny.
Nieważne, czy przyjeżdżasz do Klausen od północy, czy od południa: Twój wzrok z całą pewnością przyciągnie charakterystyczne wzgórze zamkowe Säben z klasztorem benedyktynów z końca XVII wieku, położone idyllicznie wśród winnic. Spędzając wakacje w Południowym Tyrolu nie wolno pominąć wizyty w imponującym kompleksie klasztornym z Kaplicą Łaski, kościołem Najświętszej Marii Panny, kościołem klasztornym i kościołem Świętego Krzyża. W końcu dawna siedziba biskupa jest jednym z najważniejszych miejsc historycznych i religijnych w kraju. Taki spacer po terenie klasztoru będzie atrakcją dla dorosłych i dzieci.
„Akropol w Tyrolu”
Żadne inne miejsce w Południowym Tyrolu nie jest tak bogate w ciekawostki archeologiczne, historyczne i z zakresu historii sztuki, jak góra Säbener Berg z klasztorem Säben. Chrześcijańskie znaczenie góry sięga czasów Rzymian, którzy założyli tutaj późnoromańską osadę wraz z koszarami i nazwali ją „Sabonia”. Między IV a V wiekiem wybudowano wczesnochrześcijański „kościół w winnicy”. W 600 roku naszej ery na terenie dzisiejszego kościoła Świętego Krzyża powstała kolejna świątynia. Na istnienie wczesnochrześcijańskiego baptysterium wskazuje również znaleziony podczas archeologicznych wykopalisk relikt z okresu wczesnego chrześcijaństwa – chrzcielnica dla dorosłych. Dalsze wykopaliska przeprowadzone w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku ujawniły ponadto rzymskie i germańskie groby. Jednak pierwsze ślady osadnictwa na górze Säbener Berg pochodzą już ze środkowej epoki kamienia: świadczą o tym liczne znaleziska, takie jak groty strzał, kamienne siekiery czy narzędzia krzemienne.
Siedziba biskupa i miejsce pielgrzymek
We wczesnym średniowieczu późnorzymska osada „Sabonia” przekształciła się w biskupstwo „Sabiona”, które istniało na tym terenie do około 1000 roku, zanim jego siedziba nie została za czasów cesarza Ottona Wielkiego przeniesiona do Brixen. W kolejnych latach kompleks na górze Säbener Berg w pobliżu Klausen przekształcono w klasztor mariański, a w XI i XIII wieku rozbudowano jako główny zamek biskupi, który służył biskupowi jako twierdza w czasach kryzysu.
Klasztor w Säben jest uważany za jedno z najstarszych miejsc pielgrzymkowych w Tyrolu. Świadczy o tym między innymi wspominany już w 1503 roku ladyński krużganek. Również i dziś wierni z doliny Gadertal co trzy lata pielgrzymują pieszo do klasztoru.
W ciągu wieków dokonano wielu zmian architektonicznych. W 1533 roku kompleks prawie całkowicie zniszczył pożar. Po pożarze klasztor pozostał przez 150 lat niezamieszkany, po czym mieszkańcy Klausen odbudowali kościół Najświętszej Marii Panny, a później kościół Świętego Krzyża. W 1685 roku kompleks przejęły zakonnice z zakonu benedyktynów, a w 1699 roku konsekrowano go jako opactwo. W latach 1880-1890 klasztor Säben odnowiono po raz ostatni ze względu na niebezpieczeństwo osunięcia się skał.
Pieszo z Klausen do Säben
Z wartej zobaczenia starówki Klausen dwa krótkie szlaki prowadzą do położonego około 200 metrów wyżej opactwa. Jeden z nich to 40-minutowa trasa Promenadą Säben, a drugi umiarkowanie stroma 30-minutowa trasa Drogą Krzyżową. Punktem wyjścia dla obu szlaków są piękne stare kamienne schody w pobliżu ulicy Mühlgasse. Po drodze do klasztoru można zobaczyć zamek Branzoll, chociaż nie jest on udostępniony do zwiedzania. Ponieważ do klasztoru można dotrzeć tylko pieszo, na północy i południu miasta znajdują się miejsca parkingowe dla zwiedzających. Kilka sióstr, które do dziś mieszka w klasztorze Säben, przebywa w odosobnieniu. Dlatego też można zwiedzić tylko niewielką część kompleksu klasztornego: Kaplicę Łaski, Kościół Najświętszej Marii Panny, kościół klasztorny, Kościół Świętego Krzyża i Fontannę Jubileuszową. Informacji o dokładnych godzinach otwarcia udziela biuro turystyczne w Klausen.
Klasztor Säben
Więcej informacji
Sabiona is the spiritual cradle of the entire Tyrol region and one of its oldest monuments.
Today, the fortress is the site of the enclosed convent of the Benedictine nuns. Some parts of the monument can be visited every day from 8 a.m. to 5 or 6 p.m.
Instead, the church of Our Lady is open from the middle of April to the end of octobre every Tuesday from 2 to 5 p.m. Guidet tours on request.
Groups of 15 or more persons can reserve a guided tour even outside normal hours. Information in the Tourist Office Klausen, Tel. 0472 847 424
Holy Mass: Sunday at 8:30 clock and Monday – Saturday at 7:15 clock (German)