Cel wycieczki
Kopalnia Ridnaun: zwiedzanie sztolni i szybów
Kopalnia Schneeberg w Ridnaun to miejsce pełne wrażeń. Głęboko we wnętrzu góry dzieci i dorośli mogą odkrywać świat górnictwa.
W BergbauWelt Ridnaun Schneeberg można od kwietnia do września doświadczyć niewyobrażalnie ciężkiej i niebezpiecznej pracy górników w oryginalnej scenerii. Tutaj, gdzie przez prawie tysiąc lat górnicy wydobywali cenne srebro, ołów i cynk, zwiedzający mogą obecnie odbyć pełną przygód wycieczkę zarówno nad, jak i pod ziemią.
Pokazowa sztolnia o długości 200 metrów unaocznia najcięższą pracę górników pod ziemią. Tutaj można sobie wyobrazić, jak górnicy dzień po dniu harowali przez wiele godzin w ciemnych, zimnych i wilgotnych tunelach, aby wydobyć z ziemi jej skarby. To kopalnia pokazowa, w której możesz wszystkiego dotknąć, wszystko przeżyć i wszystko podziwiać.
Tak na marginesie, prace w sztolni mogą być wznowione w każdej chwili, gdyż oryginalny sprzęt jest nadal sprawny i uruchamiany podczas cyklicznych wycieczek z przewodnikiem.
Zwiedzanie kopalni Ridnaun pozwala zapoznać się z rozwojem technicznym metod wydobywania rudy na przestrzeni wieków oraz z całym łańcuchem produkcyjnym kopalni, od wydobycia, poprzez mozolny transport na powierzchnię, aż po przetwarzanie rudy. W muzeum zlokalizowanym w dawnym domu robotniczym można oglądać minerały z okolic Sterzing, dużą kolekcję monet oraz inne eksponaty, które przybliżają zwyczaje górników, ich tradycyjne stroje, a także sposoby spędzania przez nich wolnego czasu.
Długa historia
W pewnym okresie kopalnia była jedną z najwyżej położonych w Europie. Żyły rudy w zakładzie biegną na wysokości od 2000 do 2500 metrów przez grzbiet górski, który oddziela dolinę Ridnauntal od doliny Passeiertal. Pierwsze wzmianki o dobrym srebrze ze Schneeberg pojawiły się około 1237 roku.
Z czasem kopalnia w Ridnaun stała się jedną z najważniejszych w całej Europie. Okres świetności przeżywała około 1500 roku, kiedy to około 1000 górników wydobywało srebro i ołów w 70 sztolniach, a na wysokości 2355 metrów zbudowano osadę górniczą. Srebro było bardzo cenne, ale główną rudą w Schneeberg była blenda cynkowa.
Życie górników było ciężkie, a praca szczególnie niebezpieczna podczas długiej zimy. Przez wieki rudę przewożono do doliny w workach na koniach, a stamtąd transportowano dalej wozami. W 1871 roku zbudowano duży naziemny przenośnik rudy na szynach, który do dziś jest dobrze zachowany. Aby ułatwić górnikom pracę, w 1925 roku wybudowano towarową kolejkę linową.
Kopalnię zamknięto w maju 1985 roku z powodu kryzysu górnictwa w całej Europie.
Codzienne życie górników
BergbauWelt Ridnaun Schneeberg oferuje niezwykle interesujące wycieczki z przewodnikiem, wyprawy i spacer po okolicy. Tutaj można się dowiedzieć wszystkiego o warunkach pracy i metodach wydobycia na przestrzeni wieków oraz przejść 200-metrową sztolnię pokazową.
Po wcześniejszym umówieniu się można nawet samemu zostać górnikiem. Po zakończeniu ciekawej wycieczki z przewodnikiem zwiedzający otrzymują wyposażenie niezbędne w tunelu: wysokie buty, kurtkę i kask z czołówką, a potem przewożeni są autobusem do sztolni Poschhaus na wysokości 2000 metrów. Następnie kolejką górniczą przejeżdżają trzy i pół kilometra przez sztolnię do złoża rudy. Tam rozpoczyna się pełna przygód trasa między ciekami wodnymi, spleśniałymi drewnianymi wyrobiskami i szerokimi tunelami górniczymi. Ekscytujące wycieczki czekają też na dzieci – otrzymują one oryginalny sprzęt górniczy i z kilofem, młotem oraz sitem wyruszają na poszukiwanie rudy.
Większość przewodników w kopalni Ridnaun pochodzi z rodzin górniczych i jest przywiązanych do górniczej tradycji. Oprócz sztolni warto zobaczyć tutaj też kościółek Matki Bożej Śnieżnej i ścieżkę edukacyjną.