Cel wycieczki
Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu: człowiek z lodu
Jest chyba najbardziej znanym Południowym Tyrolczykiem. A na pewno najstarszym (ma ponad 5000 lat). To Ötzi, człowiek z lodu w Muzeum Archeologicznym Południowego Tyrolu.
Jest 19 września 1991 roku. Pochodzące z Norymbergi małżeństwo, Erika i Helmut Simon, znajdują się właśnie na mierzącej 3210 metrów wysokości przełęczy Tisenjoch w Alpach Ötztalskich, gdy w zagłębieniu w skale odkrywają coś brązowego. Z przerażeniem odkrywają, że są to ludzkie zwłoki. Dokumentują znalezisko, wykonując jego zdjęcie, i opuszczają to miejsce, zszokowani i nieświadomi sensacji, którą właśnie odkryli.
Sensacyjne znalezisko
Już kilka dni po wydobyciu zwłok z lodowca stało się jasne, że musi to być znalezisko sprzed kilku tysiącleci. Pewność dało zastosowanie metody C14 służącej do określania wieku: człowiek z lodu żył między 3350 a 3100 rokiem przed naszą erą, czyli mumia ma ponad 5000 lat. To czyni ją jedną z najstarszych mumii na całym świecie. Lód lodowcowy niejako zamroził ją, ale w komórkach mumii pozostała wilgoć, co umożliwiło przeprowadzenie wielu badań naukowych. Zresztą badania trwają do dziś.
Po wyjaśnieniu, że miejsce znaleziska znajduje się na południowotyrolskiej ziemi w pobliżu Hauslabjoch, 93 metry od granicy z Austrią, człowiek z lodu został przywieziony po zakończeniu badań archeologicznych w Innsbrucku w 1998 roku do nowo wybudowanego Muzeum Archeologicznego Południowego Tyrolu w Bolzano.
Kim był Ötzi?
W miejscu znalezienia mumii na przełęczy Tisenjoch znaleziono również bardzo interesujące elementy jego sprzętu. Śmierć zaskoczyła człowieka z lodu najwyraźniej znienacka i nie został on pochowany tak jak inne zachowane mumie. Dlatego też nosił swoje codzienne ubranie i miał przy sobie sprzęty, które mają wielką wartość dla prowadzonych badań. Pozwalają one bowiem zajrzeć w przeszłość tego około 45-letniego mężczyzny z epoki miedzi. W Muzeum Archeologicznym Południowego Tyrolu znajduje się stała wystawa poświęcona Ötziemu i jego życiu, na której można zobaczyć również wszystkie towarzyszące mu znaleziska. Podczas wizyty w muzeum można więc podziwiać nie tylko mumię z lodowca, umieszczoną w chłodzonej do temperatury -6°C komorze, ale także całkowicie zachowany miedziany topór, sztylet z krzemiennym ostrzem, na wpół ukończony łuk oraz kołczan ze strzałami.
Grot strzały w łopatce
W 2001 roku radiolog dokonał interesującego odkrycia: w lewej łopatce mumii znajduje się krzemienny grot strzały. Najprawdopodobniej ta rana postrzałowa okazała się dla człowieka z lodu śmiertelna – również widoczna rana ręki wskazuje na walkę wręcz. Dziesięć lat po odkryciu mumii z lodowca jest już jasne, że śmierć Ötziego nie nastąpiła z przyczyn naturalnych.
Poznawanie epoki neolitu
Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu w Bolzano jest bardzo popularne wśród zwiedzających ze względu na postać słynnego Ötziego. Zarówno dorośli, jak i dzieci są zafascynowani odbywaną w muzeum podróżą w przeszłość, szukają śladów i krok po kroku stawiają kolejne pytania: Kim był człowiek z lodu? Co oznacza jego 61 tatuaży? Co jadł ostatnio? W Muzeum Archeologicznym Południowego Tyrolu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.
Muzeum Archeologiczne
Więcej informacji
The oldest glacier mummy in the world, Ötzi the Iceman, has found his last resting place at the South Tyrol Museum of Archaeology. Dating from the Copper Age (5,300 years old), he can been seen with his original clothing and equipment. Each year there are different special exhibitions on archaeological topics from South Tyrol to supplement the permanent display.