Cel wycieczki
Szczyty masywu Geisler: spektakl przyrody w Dolomitach
Nawet jeśli jesteś bardzo skoncentrowany jadąc autostradą między Vahrn i Klausen, one nieuchronnie pojawią się w Twoim lewym polu widzenia: eleganckie wieże skalne masywu Geisler są czymś więcej niż tylko popularnym motywem fotograficznym.
19 smukłych, prawie jak spiczaste igły, bardzo do siebie podobnych skalnych wież masywu Geisler wznosi się ku niebu. Szczyty te są częścią parku krajobrazowego Puez-Geisler i tworzą grzbiet między dolinami Villnöß a Grödnertal.
Głównym szczytem jest Sass Rigais o wysokości 3025 metrów we wschodniej części pasma górskiego. Inne szczyty to Wasserkofel, Odla di Valdussa, Furchetta, Sas de Mesdì, Villnösser Odla, Villnösser Turm oraz Große i Kleine Fermeda. W języku ladyńskim szczyty nazywane są zresztą „Odles”, czyli igły. Jakie to stosowne!
To właśnie ściany masywu Geisler stanowiły dla ekstremalnego alpinisty Reinholda Messnera już w dzieciństwie wyzwanie do podejmowania pierwszych eksperymentów wspinaczkowych. Nic zatem dziwnego, że były one zdobywane przez niezliczoną rzeszę wspinaczy na wielu różnych trasach. Na szczyt Sass Rigais prowadzą ponadto dwie via ferraty, które można pokonać nawet w ciągu jednego dnia, zaczynając od wymagającego wejścia od wschodu i schodząc przez via ferratę na południu.
Na tych, którzy wolą mieć raczej twardy grunt pod stopami, czeka w okolicy szczytów masywu Geisler wiele szlaków turystycznych do wyboru.
Wędrówka wokół szczytów masywu Geisler
Wokół szczytów masywu Geisler biegnie cudowna trasa, na której mija się kilka schronisk i pastwisk alpejskich. Podejścia są spokojne, a roślinność bujna. Ta górska wyprawa może być zorganizowana jako dwudniowa, ponieważ na trasie znajdują się miejsca, w których można również spędzić noc.
Trasa prowadzi z hali Zanseralm przez Gampenalm do schroniska Schlüterhütte, a następnie przez Bronsoijoch, Kreuzjoch i Wasserscharte do Cislesalpe. Trasa powrotna łączy się przez Panascharte ze szlakiem Adolfa Munkla.
Szlak Adolfa Munkla
Szlak Adolfa Munkla u stóp imponujących północnych ścian masywu Geisler jest uważany za szczególnie uroczy. Trasa o różnicy wysokości około 400 metrów doskonale nadaje się dla rodzin, charakteryzując się urozmaiconym krajobrazem i kilkoma schroniskami, w których można zatrzymać się na posiłek. Rozpoczyna się przy Waldschenke na południowym wschodzie wioski St. Magdalena w dolinie Villnöß. Z parkingu należy kierować się znakami na Broglesalm, najpierw szeroką leśną ścieżką w stronę doliny, a potem wzdłuż potoku Broglesbach do początku szlaku Adolfa Munkla.
Tam droga prowadzi na wschód, częściowo płasko, a częściowo umiarkowanie wznosząc się przy granicy lasu poniżej szczytów masywu Geisler. Po drodze można zejść na hale Gschnagenhardtalm, Geisleralm i Glatschalm lub kontynuować wędrówkę pod górę na halę Gampenalm.
Szczyty masywu Geisler
Więcej informacji
The Sass Rigais is the main summit of the Geisler and with its 3025 m an absolute must for anyone who wants to conquer the pale mountains. Sure-footedness, head for heights, experience in the mountains and the use of a climbing harness are required.
Through the Eisacktal/Valle Isarco valley to Klausen/Chiusa; turn into Villnöss/Funes valley and drive to St. Johann – Ranui (car park subject to charge)