Architektura i gospodarstwo
Od zabytkowych po nowoczesne
Styl architektoniczny południowotyrolskich gospodarstw może być czasami zaskakujący. Ogromna różnorodność architektoniczna, od zabudowań zabytkowych po nowoczesne, zachwyca nie tylko miłośników architektury.
Styl architektoniczny południowotyrolskich gospodarstw może być czasami zaskakujący. Ogromna różnorodność architektoniczna, od zabudowań zabytkowych po nowoczesne, zachwyca nie tylko miłośników architektury.
W XXI wieku nie da się już jednoznacznie określić stylu klasycznego gospodarstwa Południowego Tyrolu. Patrząc historycznie, tradycyjne południowotyrolskie gospodarstwo składa się z domu, budynku inwentarskiego i stodoły. W przeszłości dom i pomieszczenia inwentarskie dzieliły jeden budynek. Dzisiaj zwierzęta są zazwyczaj trzymane oddzielnie. Stodoła była od niepamiętnych czasów wykorzystywana do przechowywania siana jako paszy dla zwierząt oraz urządzeń i narzędzi. Centralnym miejscem w domu była izba. Przez długi czas było to jedyne ogrzewane pomieszczenie w gospodarstwie. To między innymi dlatego większość życia rodzinnego toczyła się właśnie tam. Dzisiaj izba służy przede wszystkim jako przytulny pokój dzienny do wspólnego spędzania czasu. Również w obrębie samego Południowego Tyrolu pojawiały się regionalne różnice w tradycyjnym budownictwie. W zależności od położenia geograficznego, w niektórych dolinach dominowały określone style, które są rozpoznawalne do dziś.
Podróż w czasie w historycznych murach
Niektóre gospodarstwa w Południowym Tyrolu szczycą się wielowiekową historią. Wiele z nich jest dziś nadal dobrze zachowanych i starannie odrestaurowanych. Historyczne wiejskie budynki kryją wspaniałe sklepienia, ozdobne freski i pokoje wyłożone boazerią. Czy są to dawne posiadłości arystokratyczne, czy też pałace myśliwskie – wszystkie są chronionymi zabytkami. Starannie wyposażone, wyróżniają się czarującą atmosferą. Spędzając wakacje w zabytkowym gospodarstwie w Południowym Tyrolu poczujesz klimat minionych czasów, nie rezygnując jednak z komfortu i autentycznego wiejskiego życia.
Design w gospodarstwie
Rodziny rolnicze często decydują się również na całkowitą renowację zabytkowej konstrukcji budynku. W ten sposób odkrywają na przykład stare kamienne ściany i tworzą nowe aranżacje z przestronnymi konstrukcjami stalowymi oraz dużymi powierzchniami szkła. We wnętrzach odrestaurowanych z nowoczesną nutą swoje nowe miejsce znajdują także oryginalne drewniane belki.
Wiele z nowo wybudowanych gospodarstw zachwyca dziś nowoczesną architekturą i wyrafinowanym designem. Fascynujące budynki charakteryzują się prostymi liniami, funkcjonalnością i pełnymi światła pomieszczeniami. Jednocześnie nowoczesne gospodarstwa doskonale komponują się z otaczającym je krajobrazem. Stylowo urządzone wakacyjne apartamenty i pokoje tworzą niepowtarzalne wrażenia dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów. Od tradycyjnego gospodarstwa rolnego po nowoczesne gospodarstwo designerskie – w żadnym z nich nie brakuje autentycznej atmosfery. Priorytetami są tutaj zawsze aktywna gospodarka rolna i osobista opieka gospodarzy nad gośćmi.