Artystyczne rzemiosło, które jest tak wszechstronne jak samo drewno. Rzeźbienie ma w Południowym Tyrolu długą tradycję. Podczas mroźnych zim rolnicy spędzali kiedyś dużo czasu na rzeźbieniu w swoich ciepłych izbach. Miłość do rzeźbienia jest nadal przekazywana z pokolenia na pokolenie. Za pomocą noży i żelazek rzeźbiarskich drewno zmienia się w prawdziwe dzieła sztuki. Piękne rustykalne unikaty w imponujący sposób pokazują, jak kreatywne może być rzeźbienie w drewnie. W unikalnych wyrobach wykonanych ręcznie z dużą cierpliwością i wrażliwością widać zamiłowanie do szczegółów.
- Obróbka drewna
Obrabiany przedmiot obraca się na stale szumiącej tokarce. Tutaj powstaje unikat. Sztuka toczenia drewna to niezwykle precyzyjna praca milimetr po milimetrze: za pomocą noży tokarskich umiejętnie usuwa się wióry i kształtuje drewno w prawdziwe dzieło sztuki. Inspirując się kolorem i kształtem drewna, artysta tworzy indywidualne i nowoczesne kreacje. W rezultacie powstają wyjątkowe wyroby, które upiększają każde otoczenie: wazony i misy, ale także owoce, kule i filigranowa biżuteria z drewna. Za ręcznie wykonanymi przedmiotami kryje się wiele godzin pracy i pasji.
- Obróbka drewna
- Toczenie
Z elastycznych, umiejętnie łączonych ze sobą gałązek powstają niepowtarzalne dzieła sztuki. Gałązka po gałązce jest starannie owijana wokół szkieletu wyplatanego przedmiotu. Wymaga to nie tylko dużej siły i wytrzymałości, ale także zdolności oraz zręczności. Tradycyjne techniki są umiejętnie łączone z nowymi i innowacyjnymi pomysłami, aby kreować dzieła sztuki w różnych kształtach. Możliwości kreatywnego tworzenia plecionek są niemal nieograniczone – od użytecznych koszyków po dekoracyjne, filigranowe przedmioty, takie jak miski, lampiony i torby.
- Plecionki
Dostrzeganie piękna natury i docenianie tego, co nam daje: każdy kawałek starego drewna ma swój indywidualny kształt, jest uformowany przez słońce oraz deszcz i opowiada swoją własną historię. W kreatywny sposób można odnaleźć przeznaczenie starannie dobranego drewna. Kto tworzy coś z odzyskanego drewna, ma jeden cel: wydobyć wyjątkowy charakter każdego kawałka. Powstałe przedmioty są tak wyjątkowe, jak materiały, z których są wykonane. Figury, miski, świeczniki, drewniane lampiony czy latarnie – piękne, jedyne w swoim rodzaju dzieła są tworzone z miłością do ręcznego rzemiosła.
Szydełko, włóczka, nożyczki i prawdziwa wełna południowotyrolskich owiec: sztuka szydełkowania przetrwała przez pokolenia i nadal jest z entuzjazmem przekazywana dzieciom i wnukom. Możliwości indywidualnego tworzenia kunsztownych dzieł sztuki na szydełku są niemal nieograniczone – od wzoru po materiały oraz kształty. Z wielką wprawą i kreatywnością powstają ubrania, dywany, a także przytulne poduszki i koce. Za każdym ręcznie wykonanym wyrobem włókienniczym kryje się nie tylko wiele godzin pracy, ale także wielka miłość do rzemiosła i tradycji.
- Prace z welny