Jak na chmurze
Żadna inna naturalna tkanina nie ma tylu dobroczynnych właściwości co owcza wełna.
Żadna inna naturalna tkanina nie ma tylu dobroczynnych właściwości co owcza wełna. Podczas relaksującej kąpieli w wełnie poczujesz je w najczystszej postaci.
Czy wiesz, że owce mają supermoce? Właściwości owczej wełny są tak wszechstronne, że gospodarze od wieków wykorzystują ją na wiele sposobów. W dawnym alpejskim rytuale wellness jej dobroczynne działanie przenika bezpośrednio do skóry. Otulony/a czystą, puszystą wełną poczujesz głębokie odprężenie – dla ciała i umysłu.
Od stóp do głów
Już starożytni greccy lekarze doceniali niezwykłe właściwości owczej wełny. Jej naturalne włókna prawie się nie gniotą, same się oczyszczają i doskonale magazynują ciepło. W chłodne dni otulają przyjemnym ciepłem, a w upalne – regulują temperaturę, zapobiegając przegrzaniu. Wełna znakomicie zarządza wilgocią: jej wnętrze pochłania wodę, podczas gdy zewnętrzna warstwa skutecznie ją odpycha. Wyjątkowym składnikiem owczej wełny jest lanolina, czyli naturalny tłuszcz wytwarzany przez gruczoły łojowe owiec. Pokrywa ona każde włókno, chroniąc je i wzmacniając jego dobroczynne działanie. To właśnie lanolina sprawia, że wełna jest tak cenna dla skóry i organizmu.
Nie bez powodu mówi się, że owcza wełna to prawdziwy cud natury. Poprawia krążenie, działa rozgrzewająco i łagodzi dolegliwości mięśniowo-stawowe. Ma także właściwości przeciwzapalne i pielęgnujące skórę. Kąpiel w miękkiej, puszystej owczej wełnie to ukojenie dla ciała i duszy – chwila, która pozwala zapomnieć o stresie i w pełni się zrelaksować.
Od owcy do wełny
Owce to zwierzęta niewymagające, doskonale czujące się nawet w górzystym terenie. Od wieków dostarczają ludziom mleko, mięso i wełnę, dzięki czemu należą do najważniejszych zwierząt hodowlanych na gospodarstwach w Południowym Tyrolu. Niezależnie od umaszczenia – czarne, białe czy łaciate – latem owce najchętniej spędzają czas na alpejskich pastwiskach. Przed i po sezonie górskim są jednak strzyżone, by uwolnić się od swojego puszystego runa. Strzyżenie owiec to nie lada wyzwanie. Największą sztuką jest zdjęcie runa w jednym kawałku, bez rozrywania włókien. Podczas każdej strzyży owca dostarcza od trzech do pięciu kilogramów wełny, jednak w tej postaci nie nadaje się ona jeszcze do użytku. Najpierw musi zostać dokładnie oczyszczona – najlepiej ręcznie i wyłącznie czystą wodą. Gdy wyschnie, wełnę starannie rozczesuje się i rozluźnia włókna, aż uzyska ona swoją miękkość i puszystość. Dopiero wtedy jest gotowa do dalszej obróbki i wykorzystania jej niezwykłych właściwości.
Czy wiesz, że…?
Fascynujące liczby i ciekawostki o owcach oraz kąpielach w wełnie na gospodarstwach Południowego Tyrolu.
w roku owce są strzyżone
owiec żyje na terenie całego Południowego Tyrolu
znajduje się w zachodniej części regionu
działa pobudzająco, a w lewo – uspokajająco
podnosi się temperatura ciała podczas kąpieli w wełnie.
czystego relaksu w miękkiej owczej wełnie
Kąpiel w wełnie zamiast kąpieli w wodzie
Jak wygląda taka kąpiel w owczej wełnie? To proste. Rolniczka delikatnie owija Twoją skórę czystym owczym runem i układa Cię w wannie z drewna limby. Czy to drapie? Wcale nie! Wręcz przeciwnie – wełna jest miękka, puszysta i wyjątkowo przyjemna w dotyku. Z biegiem czasu zaczynasz odczuwać kojące działanie naturalnej owczej wełny – bez obciążania układu krążenia. Przyjemna temperatura w pomieszczeniu i otulająca atmosfera sprawiają, że organizm stopniowo się uspokaja i na kolejne 45 minut przechodzi w stan głębokiego odprężenia. Możliwe, że odprężysz się tak bardzo, iż zaśniesz, czując się jak na chmurce.
Brzmi intrygująco? Spróbuj tego wyjątkowego rytuału na jednym z gospodarstw. Ale uwaga – siła natury i magia tego alpejskiego rytuału mogą Cię całkowicie oczarować!